Vitariánství, známé také jako syrová nebo živá strava, případně pod anglickým označením raw food, je výživový směr, jehož podstatou je konzumace pouze tepelně neupravených surovin. Pod pojmem tepelně neupravených rozumíme fakt, že žádná ze složek jídla neprojde teplotou 42°C. Respektive už okolo této hodnoty se točí nejasnosti, poněvadž některé prameny mohou uvádět 45°C.
Konkrétní teplota je důležitá, neboť je od ní odvozen celý základní princip syrové stravy. Při vyšší teplotě totiž začíná docházet k degradaci enzymů, některých termolabilních vitamínů a minerálů přirozeně přítomných v potravě. I dodržování tohoto teplotního pravidla má pro přívržence diety různé podoby. Většinou se uvádí, že musí být syrová veškerá strava, kterou člověk pozře. Občas ale narazíte i na tvrzení, že stačí dodržet poměr 80:20, tedy 80% z jídelníčku musí tvořit syrová strava.
Pokud jste očekávali, že se v rámci diety nacpete syrovým masem, bohužel se nedočkáte. Teplotní pravidlo není jediným pravidlem této diety, některé potraviny jsou z jídelníčku vyloučeny úplně. Mezi ty patří právě maso, dále mléko, mléčné produkty a vejce. Drtivá většina vitariánů bývají zároveň i vegani. Většinou jsou z jídelníčku vyřazovány i obiloviny, jedinou výjimkou bývá jejich konzumace v naklíčené formě. Jejich vyřazení je prospěšné z důvodu vysoké koncentrace lepku. Kvůli špatné stravitelnosti mohou být z potravinového spektra vyňaty i luštěniny.
Vzato kolem a kolem, vitariánská strava je postavena především na ovoci a zelenině, ořeších a semenech. Takto stručně řečeno se to zdá být jídelníček postrádající pestrost. K větší rozmanitosti jídel i chutí si vitariánská kuchyně dopomáhá mixérem, spiralizérem a sušičkou. S využití těchto kuchyňských spotřebičů je možné vytvářet nevařené polévky, pomazánky a smoothies. Pomocí sušičky a lněného semínka jste schopni vyrobit i různé placky a krekry, které mohou nahrazovat jak placky a palačinky tepelně upravované, tak pečivo. S trochou vynalézavosti Vám tedy v rámci této diety nemusí chybět nic, na co jste zvyklí.