Mohou být mobilní telefony zdrojem závislosti?

Není pochyb o tom, že doba se změnila. Zatímco dříve bylo běžné, že děti odpoledne vyběhly z domu, aby se vrátily až k večeři, aniž měli rodiče tušení, kde přesně se jejich potomek nachází, dnes je něco takového prakticky nemyslitelné.

Částečně za to může i nástup moderních technologií, především pak mobilní telefony. Ty totiž umožňují, abychom byli neustále ve spojení prakticky s celým světem. A není divu, že je starostliví rodiče začali používat, aby si mohli kdykoliv ověřit, zda je jejich potomek v pořádku.

ksiltovka1

Tato starost je pochopitelná. Přeci jen, dítě potřebuje od určitého věku ke správnému vývoji určitou míru samostatnosti, avšak je jasné, že rodiče mají strach, aby se jejich milovanému potomku něco nestalo. A je jasné, proč, zvláště když si vezmeme stále se zvyšující rychlost automobilů (přestože smrt dítěte přejetím naštěstí není nijak častá) a také zprávy, informující o nejrůznějších únosech či přepadeních.

Je tedy jasné, že mít možnost si kdykoliv ověřit, zda je náš syn či dcera v pořádku, je k nezaplacení. A výhodné také je, že ty nelevnější staré modely lze koupit za pár korun. A co si budeme povídat, malé dítě chytrý mobilní telefon nepotřebuje.

kontakty1

Otázkou ovšem je, zda tímto způsobem nemůže vznikat závislost. Ani ne tak dětí na mobilním telefonu, pokud nemají ten chytrý, nýbrž rodičů, kteří si tak navyknou své dítě neustále kontrolovat, aniž by mu dopřáli svobodu, kterou potřebuje.

Jistě, lze argumentovat tím, že svět je nebezpečný, a je rozhodně dobře, pokud bude mít naše dítě možnost nám zavolat, pokud se mu něco stane. To je nesporná výhoda. Na druhou stranu, někteří rodiče této možnosti zneužívají, a prakticky své dítě nenechají ani na vteřinku samotné.

To rozhodně není ideální ani pro jednu stranu. Řešením tedy je, aby dítě skutečně mělo nějaký laciný mobilní telefon, ale aby ho mělo vypnutý, pokud zrovna nebude potřebovat zavolat. Tak budou spokojeny obě strany.

Podobné příspěvky