Tiskněte ve 3D


Tiskárnu k počítači má dnes připojenou již kdekdo. Slouží k vytištění důležitých dokumentů, receptů, úkolů, smluv či třeba omalovánek pro děti. Jedná se tedy hlavně o pomocníka v kancelářské sféře. Podobným principem lze ale vytvořit také nejrůznější tvary. Jak a k čemu to je?

3D tisk

Obecně by se dalo říci, že 3D tiskárna je zařízení, které dovede nanášením vrstev kovového prášku či jemných dřevěných pilin vytvořit v podstatě jakýkoliv předmět se nám zamane. Samozřejmě zde záleží na modelu, protože stejně jako ve světě klasických tiskáren, i tady naleznete různé typy – od těch nejjednodušších po ty, které dokážou sestavit třeba protézu či jiné potřebné zdravotnické pomůcky.

Pokud o takový předmět budeme stát, můžeme využít 3D tisku na zakázku, kde profesionálové nejen pomohou s návrhem či jeho úpravou, ale následně i zprostředkují tento tisk, nebo si můžeme pořídit vlastní zařízení. V tomto případě se nemusí nutně jednat o několika desíti či dokonce sta tisícovou investici. Levnější a pro domácí potřeby obstojné kousky pořídíme již za pouhých několik tisíc korun. Většinou se jedná o tzv. FDM nebo FFF technologii, která patří k nejrozšířenější a nejjednodušším. Předmět se zde vyrobí tavením speciálního materiálu v trysce a jeho následným pokládáním ve formě tenké nitě na desku. Pomocí speciálního softwaru se předmět rozloží na několik tenkých vrstev, které se takto postupně seskupí v jedno. Tavenina téměř okamžitě zasychá a drží tvar, takže je skutečně možné sestavit prakticky cokoliv.

3D tisk (2)

Taveninou dnes bývá nejčastěji ekologicky šetrná umělá hmota polylactic acid (PLA), která se taví při teplotě kolem 200 °C, případně ještě průmyslově vyrobená umělá hmota akrylonitrilbutadienstyren (ABS), jehož teplota tání je mnohem vyšší, čímž zaručuje také větší odolnost.

Mezi špičkové stroje patří ty s technologií EBM či EBAM, které používají při výrobě laser. Výsledný produkt pak připomíná slévárenský odlitek, protože taveninu skutečně tvoří jemný kovový prášek (například titan). Stroje tohoto typu patří mezi nejdražší (jeden takový vyjde na miliony) a jsou určeny pro profesionální dílny. Vyrobené předměty lze použít v medicíně (kolenní kloub či dokonce kost) či jiných průmyslech (například při výrobě družic, ve automobilovém průmyslu a mnohých dalších)

Podobné příspěvky