Vídeňská architektura

Ve dvacátých letech minulého století chtěla vláda poskytnout obyvatelům přijatelné životní podmínky. Proto začala výstavba bytů, které svým konečným výsledkem budí dojem města ve městě. Do uzavřených bytových bloků se vchází bránou do obvykle zeleného dvora, ze kterého vede schodiště k vlastním bytům.
Běžně se tam nacházejí bazénky, supermarkety, prádelny, nebo mateřské školky. První takovou stavbou byla kolonieMetzleinstalerhof v 5. městském obvodu.
budova ve Vídni.jpg
V 16. obvodu stojí kolonie vybudovaná v meziválečném období.
V kolonii Karl – Marx – Hof stojí budova s názvem Muzeum v prádelně, které návštěvníkům vysvětluje obecní výstavbu bytů v té době.
Mezi lety 1923 až 1934 vzniklo 61 175 bytů ve 348 koloniích.
Výstavbu přerušila 2. světová válka, ale město Vídeň se po roce 1947 rozhodlo, že bude ve výstavbě pokračovat, což vlastně dělá dodnes, jen domy jsou architektonicky přizpůsobené době.
radnice vídeň.jpg
nabízí secesní budovy, kde v čele architektury stojí Otto Wagner, který ovlivňuje městské panorama dodnes. Jeho styl jsou symetricky uspořádaná stavební tělesa. Jeho nejdůležitějšími stavbami jsou stanice, zábradlí a mosty bývalé městské dráhy (dnes linky metra U6 a U4), Majolikový dům a Dům múz v ulici Wienzeile, kostel svatého Leopolda ve Steinhofu a budova poštovní spořitelny.
Secesní architekturu poznáme podle ornamentů používaných hlavně na vnější straně. Domy byly zkrášleny sklem, mramorem, kovovými aplikacemi, pestrým štukováním a pozlacenými elementy.
Jedna z nejvýznamnějších secesních budov – umělecká síň Secession byla postavena v roce 1898 Josephem Maria Olbrichem, a stala se první výstavní síní ve střední Evropě. Je věnována modernímu umění.
Na vídeňské Ringsstraße nalezneme stavby z období 60. až 90. let 19. století.
zámek belvedere.jpg
Státní opera, postavená v novorenesančním slohu, Muzeum užitého umění, v novogotickém slohu, budova Uměleckohistorického a Přírodohistorického muzea, které jsou postavené v novorenesančním slohu, rozhodně stojí za vidění.
Na podobě Rignsstraße se podíleli stavitelé jako například Theofil von Hansen, Karl Freiher von Hasenauer, Gottfried Semper, Friedrich von Schmidt, Heinrich von Ferstel.
Na Karlplatz najdeme krásný barokní kostel Karlskirche, který vytváří kontrast s nedaleko stojící koncertní síní Musikverrein.
Z habsburské doby stojí za prohlídku známý barokní zámek Schönbrunn s rozlehlým zámeckým parkem a Gloriettou, který býval letní rezidencí císařského dvora.
Zde se nachází nejstarší zoologická zahrada na světě, s jedinou zachovanou barokní menažérií.
ZámekBelvedere, rezidence rakouského vojevůdce Evžena Savojského. Jeho přepychové komnaty a nádherný park jsou také působivým příkladem téže architektury.