Jak ochránit svůj počítač před viry

Dnes má počítač prakticky každý z nás. Často se bez něj neobejdeme, neboť jej potřebujeme ke své práci či ke studiu. Je tedy jasné, že je nutné, aby byl pokud možno v provozuschopném stavu. A jedním z největších nebezpečí, kterým v tomto případě musíme čelit, je jeho zavirování.

 

Jedná se o situaci, kdy se do našeho počítače dostane nevyžádaný program, který zde začne provádět nejrůznější akce, které nám mohou působit velké škody.

 

Nejčastěji se jedná o to, že způsobí poruchu přístroje. V nejhorším případě jej nemůžeme ani nastartovat, většinou však pouze nic nefunguje tak, jak by mělo. Nelze spouštět nejrůznější programy či otvírat soubory. Ty mohou být nakonec dočista ztracené.

 

šíření viru díky internetu

 

Stejně závažný, avšak mnohem zákeřnější, může být virus, který se sice navenek nijak neprojevuje, avšak posílá data a soubory z našeho počítače svému tvůrci. Ten jich pak může snadno zneužít, zvláště pokud v něm máme uloženy například osobní údaje klientů.

 

Je tedy jasné, že je nutné se proti takovému útoku bránit. A máme hned několik opatření, která můžeme učinit, abychom riziko zavirování snížili na minimum.

 

Tím hlavním je samozřejmě kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirový program. Ten by měl být za všech okolností neustále zapnutý. Ten detekuje případné viry, které se pokouší do našeho přístroje dostat, a zabrání tomu, aby zde napáchaly nějakou škodu.

 

práce na počítači

 

Další věcí, na kterou bychom si měli dát pozor, jsou e-maily. Jde především o ty nevyžádané s nejrůznějšími nabídkami. Ty bychom neměli vůbec otevírat, a pokud obsahují nějakou přílohu, pak se ji v žádném případě nepokoušet stahovat.

 

Stejná opatrnost je na místě i při stahování nejrůznějších souborů či návštěvě dosud neznámých webových stránek. I zde totiž mohou být umístěny viry, které se pak automaticky stáhnou. A to je něco, co rozhodně nechceme.

 

I v tomto případě samozřejmě platí, že prevence je mnohokrát lepší a levnější než léčba. Podle toho bychom se měli také zařídit.

Podobné příspěvky