Kde získat peníze na vlastní bydlení?

Pro jedince, či mladé rodiny s dětmi, je mnohdy náročné sdílet domácnost s rodiči, kteří mají svá pravidla, svůj způsob života, a rovněž rádi otevřeně sdělují své názory na život svým potomkům. V takovém případě je nejlepší sehnat si vlastní bydlení. Málokdo z mladých lidí si to však může dovolit. Kde tedy sehnat peníze?

sloupek z mincí

První kroky obvykle vedou do banky

Pokud chcete získat hypotéku na dům, byt, či hypotéku na pozemek, nejspíš vás jako první napadne navštívit svoji banku, nebo banku s nejlepším úrokem na trhu. To ej logické, a dává to smysl. Není to však úplně jednoduché, a chvíli potrvá, než se vám podaří peníze získat. Nejprve se bude posuzovat vaše bonita, tedy výdělky za poslední rok, či roky. Ideální je, pokud máte smlouvu na neurčito. Samozřejmě jde také o to, že čím vyšší máte výdělky, tím vyšší je šance, že se vám podaří hypotéku získat. Ukažme s i to na následujícím příkladu.

Nemovitost, kterou si chcete pořídit, stojí 3 750 000Kč (z toho 750 000 již musíte mít našetřeno). Jste-li mladí, můžete si nastavit nejvyšší dobu splácení na 30 let, tudíž s běžnou úrokovou sazbou 4,89% p.a. s fixací na 5 let, budete měsíčně splácet 15 904Kč. Váš čistý měsíční příjem je 35 000Kč. A bum. Na hypotéku nedosáhnete. Banka vám ji zkrátka nemůže za těchto podmínek poskytnout. Na hypotéku však můžete dosáhnout v případě, že vám pomůže spolužadatel, nebo někdo z rodiny, kdo se zaručí svojí nemovitostí.

pučící rostlinka

Pokud banka nemůže…

V případě, že jste v bance nepochodili, můžete zamířit do některé z nebankovních společností. Nejlepší volbou bude nejspíš společnost Nebankovní hypotéky. Zde už je tolerance nižších příjmů, nebo případně i drobných záznamů v registru vyšší. Neznamená to, že je vaše příjmy nebudou zajímat, protože i nebankovní společnosti potřebují jistotu. Avšak jediné, coc je doopravdy zajímá, je zda máte nemovitost, kterou můžete ručit. Doba splatnosti je zde stejně jako u banky až 30 let, což se odvíjí od počtu splátek a vašeho věku. K penězům se však dostanete mnohem rychleji, což je jasnou výhodou.

Podobné příspěvky