Chorvatsko

Chorvatsko je jednou ze zemí bývalé Jugoslávie. Jeho hlavním městem je Záhřeb, který je zároveň největším chorvatským městem. Chorvatsko je oblíbeným místem ke strávení krásné dovolené. Především Čeští turisté sem jezdí trávit dovolenou, a mnozí každoročně. Jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších chorvatských míst jsou, se svými 16 jezery a 140 vodopády, Plitvická jezera. Nejvýše položeným jezerem je Prošćanské jezero s nadmořskou výškou 639 metrů. Největším a nejhlubším jezerem je zde Kozjak. V tomto nádherném národním parku, kde se natáčel Vinnetou, uvidíme kromě tyrkysově zbarvených jezer, také velké množství nádherných vodopádů, okolo 20 jeskyní a krásné zelené lesy. I přesto, že nás průzračné vody jezer a vodopádů lákají ke koupání, není zde koupání dovoleno. Pro návštěvníky Plitvických jezer je možnost ubytování v blízkosti tohoto národního parku. 

Plitvická jezera

Dalším oblíbeným turistickým místem Chorvatska je největší ostrov Jaderského moře Krk. Tento ostrov láká turisty nejen svou krásnou přírodní scenérií, ale i velkým množstvím historických památek. Národní park Kornati nacházející se na souostroví Kornati byl založen roku 1980. K parku náleží celkem 89 ostrovů.

Dubrovník

Přístavní město Dubrovník je nejoblíbenějším místem pro turisty. Tato „Perla Jadranu“ , jak bývá město nazýváno, patří mezi chorvatská kulturní dědictví. První písemná zmínka o tomto městě pochází z roku 850. Ve městě se nachází několik věží: Minčita či Bohar a pevností: Revelin či Lovrijenac. Také je zde mnoho kostelů a klášterů. Za zmínku stojí historické muzeum Knížecí palác, které bylo dříve sídlem vlády. V tomto muzeu jsou díla malířů z 15. až 19. století. Jednou z nejkrásnějších staveb Chorvatska je Františkánský klášter v gotickém slohu. I zde jsou sbírky obrazů a nachází se tu také velká knihovna.

Podobné příspěvky