Překvapení na cestách

Ono je nejlépe takovým situacím předcházet, ovšem to by musel být člověk vševěd. Dá se předpokládat zpoždění vlaku, ale těžko může někdo vědět, že mu ukradnou zavazadlo. I když i tomu se dá předejít, přece jen k tomu dojít může. V takovém případě mám jednu radu. Prevence.  

vrchol hory

Za prvé je třeba uvážit, zda je nutné všechno to, co s sebou bereme. Já dost chodím pěšky, takže zvažuji skutečně každé deko navíc. A na zloděje běžte s taktikou. NIKDY nenoste peněženku se vším všudy. Naráz tak přijdete o naprosto všechno a jste v háji. Dělejte to, co já. Nějaká bankovka v kalhotách v kapse na zapnutí, druhá v batohu, třetí v košili a čtvrtou klidně do ponožky. Když vás okradou, nikdy tak nepřijdete o všechno. Pas mějte jinde jako občanku, pokud už berete oba doklady. Dbejte na to, aby zašitý peníz vždy vystačil na cestu zpět.  

turisté

Další věc, která se předpokládat dá, a má se to také dělat, je počasí. Dole je vcelku jedno, zda zmoknete v nazouvácích, nebo polobotkách. Na horách je všechno drobátko jinak. Z krásného letního počasí může být rázem bouřka a lijavec. Ne ten od pana Cimrmana. Normální a pravý lijavec se vším všudy. Tedy i s bouřkou a blesky. A klidně i prudkým ochlazením. Takže pokud jdete do hor, VŽDYCKY s tím počítejte. Mějte pořádnou obuv a pořádné oblečení. Kdo se vydává na túru v nazouvácích, je padlý na hlavu. Tedy pokud zná dopředu trasu, a ví, že půjde kus po rovině a pohodlném terénu… Pak někde může nohám ulevit, ale pevnou obuv vždy kolem krku nebo v batohu. To se ovšem nestává ve větších horách, maximálně tak ve středních kopcích. Například z vršku Čertova hora u Harrachova se jde kus po terénu, kde jsou pevné boty nezbytností. Já však podle mapy věděl, že od ze Studenova jde už cesta po asfaltu až do Harrachova, takže jsem v klidu boty zaměnil za lehounké šlapky.  

Nuže, nedejte se zaskočit a buďte připraveni. 

Podobné příspěvky