Jak náročné je získat hypotéku?

V současnosti patří hypoteční úvěr na bydlení mezi nejoblíbenější úvěrové produkty vůbec, objem nových hypoték vzrostl jen za minulý rok skoro 0 35%. Může za to neustále se zvyšující ceny nemovitostí, ale i samotná výše úrokové sazby. I letos se počítá s navýšením celkového objemu hypoték, neboť došlo k výraznému nárůstu inflace. I přesto jakoby oblíbenost těchto věru neklesala, proč tomu tak je?

sloupec mincí

Jako žadatelé o jakýkoliv úvěrový produkt musíte splnit hned několik předpokladů, asi nejdůležitější je bonita žadatele. Tu ovlivňuje celá řada faktorů, mezi kterými je například věk žadatele, měsíční příjmy, další pohledávky nebo záznamy v registrech. Pokud je bonita žadatele příliš nízká, odchází povětšinou z banky s nepořízenou. Na druhou stranu je to ale pochopitelné.

Maketa domu

Hypotéku mimo jiné ovlivňuje i výše příjmů. Pokud žadatel není schopen doložit výši svých příjmů, či je jejich výše nedostatečná, čeká ho nejspíš stejně smutný osud. Hypotéka představuje závazek i na několik desítek let a je zapotřebí, aby měsíční splátky neovlivnili životní standard žadatele až přespříliš. I nadále musí v jeho rozpočtu zůstat dostatek finančních prostředků k zajištění základních životních potřeb a splácení dalších závazků. Obecné pravidlo doporučuje, aby měsíční splátky nepřesáhly 50% příjmů žadatele nebo spolužadatelů.

Když banka úvěr zamítne?

Samozřejmě i s touto skutečností je zapotřebí pracovat. Se zpřísňujícími podmínkami ze strany bank i České národní banky samozřejmě přibývá i počet zamítnutých žádostí. Toho využívají mimo jiné i nebankovní společnosti, ty se striktně nařízením ČNB řídit nemusí a proto nabízí výhodnější podmínky. Jeden příklad za všechny představuje hypotéka bez doložení příjmu fahd.cz. Jak už z názvu vyplývá, žadatel o ní může žádat, aniž by musel dokazovat výši svých příjmů.

Podobné příspěvky