Máte skutečně nadváhu?

Neustále slýcháme, že si máme udržovat správnou váhu. Jenže co je vlastně správná váha?

Jako základní měřítko, jestli už máme nebo nemáme nadváhu nám může říct náš BMI index. Porovnává naši výšku s naší hmotnosti v určitém poměru a BMI kalkulačku https://www.bmikalkulacka.cz/ najdete na mnoha internetových http://www.advin.cz/slovnik-internetovych-pojmu stránkách. Ale nakolik vypovídá o nadváze BMI kalkulačka pokud jste aktivní sportovec? Co třeba kulturisti? Určitě nemají nadváhu, ale jejich svaly váží hodně a tím pádem jejich BMI index jim bude ukazovat nadváhu a jistě ne nejmenší.

Trochu lepším měřítkem pro nadváhu jsou chytré váhy. Změří vám totiž podíly svalové hmoty, tuků a vody v těle a to je přece jenom přesnější měření, protože vám odhalí konkrétní problémy s vaším tělem.

nadváha

Pokud vám BMI index, ale i chytrá váha ukáže, že byste skutečně měli nějaké to kilo shodit, měli byste zvážit, jestli chcete držet dietu anebo raději přidáte trochu na sportu a mírně omezíte příjem potravin, protože držením diety může rozhoupat jo-jo efekty a akorát se budou střídat období, kdy se dostanete na vysněnou váhu, kterou chvíli udržíte, ale lehce se vám stane, že naberete shozená kila zpět a neberete bohužel i něco málo navíc.

nadváha

Než se rozhodnete hubnout, zvažte, jestli jedno, dvě kila navíc, které vám nedělají žádné další problémy, nezadýcháváte se do schodů, nemáte problémy s klouby, jestli vám opravdu stojí za to, abyste měnili své zvyky nebo se trápili dietou. Pokud nepřibíráte dál, ale udržíte svou váhu na uzdě, nejsou dvě kila navíc žádným problémem. Hlavní je vaše spokojenost. Pokud ale vaše nadváha stále roste a BMI index ukazuje ne mírnou, ale vysokou nadváhu, měli byste kontaktovat výživového poradce a se svou váhou rázně zatočit dříve než dorazí zdravotní potíže jako vysoký tlak a cukrovka. Život je přece krásný, tak si jej dobrovolně nezkracujte.

Podobné příspěvky