Zahradní altány a pergoly


Stavíte nový dům a chtěli byste si k němu pořídit pergolu nebo zahradní altán? Nebo již dům se zahradou vlastníte a chcete vyplnit prázdné místo právě pergolou nebo altánkem? Pojďme si říct něco o tom, z jakých typů si můžeme vybrat a jak je můžeme využít.

Pergoly i altánky slouží nejen jako okrasný, ale často také jako praktický prvek na vaší zahradě či pozemku. Mezi pergolou i altánkem existují značné rozdíly. Pergola nestojí na pozemku samostatně, ale bývá napojena na váš dům. Ve většině případů pak nebývá zastřešena a bývá porostlá popínavými rostlinami. Řada výrobců však dnes nabízí také pergoly kryté. Zato zahradní altánky stojí samostatně. Často nemají pevnou podlahu, ale bývají postaveny pouze na sloupech. Rozdíl je také v tom, že altánky bývají zastřešené. V dnešní době se můžeme setkat s pestrou nabídkou a pergoly i altány jsou vyráběny v různých velikostech a různých tvarech.

Pergola

Altán i pergola mohou mít různá využití. Mohou nám sloužit jako místo pro odpočinek na čerstvém vzduchu nebo místo, kde se budete setkávat se svými přáteli a uspořádávat různé akce, posezení a grilovačky. Nebo je využijete jako místo, které vám bude sloužit jako pracovní prostředí a budete tam uchovávat všemožné nářadí a pomůcky, které k vaši práci potřebujete. A také si z nich po přidání vířivky či sauny můžete vytvořit osobní wellness centrum.

Altán

Výhoda altánů je ta, že nám pomohou schovat se před sluncem i před deštěm, což pergoly bez střechy neumožňují. Pergoly zase zvětšují obytný prostor domu a tím, že jsou na dům napojeny, je jednodušší napojit k nim elektřinu. Mohou být také napojeny na garáž a zastřešovat nám tak automobil. Obojí bývá nejčastěji vyrobeno ze dřeva, ale můžeme se setkat i s dalšími materiály, jako je například hliník. Hliník je jednoduchý na údržbu a používá se většinou u moderních domů.

Podobné příspěvky