Věci, které si společnost odmítá přiznat

V době, kdy platí svoboda projevu i názoru, a internet snese vše, se kolem nás neustále ozývají různé názory, ale i stížnosti, ohledně doby ve které žijeme, a přístupu jednotlivých lidí, nebo skupin. Většina těchto názorů se však formuje pomocí dedukcí, a vzpomínek, které nejsou úplně přesné, nebo správně podložené. Jaká je pravda?

muž s pistolí

Dnes je vše dražší

Ano, zdražuje se, za což může poslední dobou několik faktorů. Na vyšší ceny si však lidé stěžovali i před pár lety, a tvrdili, že za komunistů bylo levněji. Samozřejmě ceny byly znatelně nižší, ale platy také. Zkuste si to porovnat. Když jste měli v 80. letech výplatu nějaké 2000Kč (a to neměl každý, ačkoliv byl průměrný plat vyšší), a rohlík stál 30 haléřů, mohli jste si koupit 6 666 rohlíků. Při dnešní výplatě 20 000Kč (opět nemluvíme o průměrné, ale o běžné výplatě dělnicky pracujících lidí), a ceně rohlíku 2,50Kč si můžete pořídit 8000 rohlíků. Není to tak, že by vše bylo dřív levnější, jenže toho tehdy tolik nebylo, a co ano, většinou nebylo pro běžné občany k dostání. Jednoduše řečeno, tehdy jste šli na nákup, vzali jste rohlíky, šunku (když byla), kostku másla, krabici mléka, a šli jste domů. Toaletní papír byl hrubý, a mnohým postačily i noviny. Nyní však vejdete do obchodu, nacpete k prasknutí nákupní vozík, kde uvidíte pakly slazených značkových limonád, balený medovník, několik druhů čipsů, mraženou pizzu, a ultra jemný toaletní papír. Životní komfort totiž stoupl, a jelikož si lidé odmítají odříkat, a co dřív nebylo dnes považují za základ, častěji musí řešit peníze.

nákupní paragon

Lidé jsou zkaženější

Čtete zprávy, a říkáte si, co za hrůzy se dnes děje, a jak se svět obrací v … no vždyť víte. Dřív přece nebylo tolik vražd, tolik krádeží, a úchylů. To je ovšem rovněž mylné tvrzení. Hrůzy se na světě děly vždy, avšak dřív jsme neměli takový přístup k informacím, jaký nám dnes poskytují média. Je však nutno dodat, že dnes snáze chytíte vraha, jelikož jsou dostupnější moderní vyšetřovací metody a laboratoře, než jaké byly dříve. V dnešní době tedy musí být sériový vrah mnohem opatrnější, a chytřejší. Mládež rovněž brala drogy a pila alkohol, v šedesátých letech to byl dokonce dobový trend.

Podobné příspěvky